במהלך חודש נובמבר יתקיימו שני מפגשים ספרותיים בספריית העיצוב בבית אריאלה, במסגרת "מועדון הספר האירופאי" בו אנו חברים:

12 בנובמבר בשעה 19:30 – מפגש של שגרירות אוסטריה: רוח וארעיות. לחן למילים של תומס ברנהרד

שנת 2019 היא השנה ה-30 למותו של הסופר האוסטרי תומס ברנהרד. לציון המאורע, מציגים האמנים האוסטרים מנואלה מיטרר וולנטין מלאנצ'י את שיריו של הסופר ומלווים אותם במוסיקה.

האירוע ביוזמת אבישי מילשטיין, דרמטורג ישראלי ומתרגם שיריו של תומס ברנהרד לעברית, אשר יציג בפני משתתפים תובנות משלו ומשמעויות עבור יצירתו של ברנהרד.

תומס ברנהרד – (1931-1989) הוא אחד הכותבים האוסטריים וכותבי השפה הגרמנית החשובים בעולם. הוא זכה במספר רב של פרסים על עבודתו הענפה בז‘אנר הלירי, האפי והדרמטי.  עקב הביקורת שלו על אוסטריה, ספג לא פעם האשמות. שנוי במחלוקת במיוחד היה מחזהו "כיכר הגיבורים“, שהוזמן לחגיגות פתיחת הבורגתיאטר בווינה בשנת 1988, אשר עורר את אחת השערוריות הגדולות של המאה ה-20 ובאותה העת, ויכוח על השתתפותה של אוסטריה בפשעי הנאצים.

המפגש יתנהל באנגלית

=================================================================================================================

19 בנובמבר בשעה 19:30 – מפגש של מכון גתה הגרמני : צליל של אנושיות 

מפגש ספרותי לרגל צאת הספר "צליל של אנושיות" מאת הרמן וינקה – ביוגרפיה המבוססת על סיפורו יוצא הדופן של ווילם הוזנפלד, הקצין הנאצי שהציל את חייו של ולדיסלב שפילמן הידוע כ"הפסנתרן" מסרטו של רומן פולנסקי. סיפורו של מי שזכה בסופו של דבר בתואר "חסיד אומות העולם" (2008) והציל כמה עשרות נוספות של יהודים מלבד שפילמן, מביא מפגש בלתי נתפס בין שירות בשורות הרייך השלישי לבין מצפון אנושי בנסיבות ברבריות, של מי שתיעד את פשעי הנאצים באופן מקיף וכן, והפך למתעד השגרה הרצחנית היום-יומית בוורשה הכבושה, של המרד היהודי בגטו ב-1943 ושל ההתקוממות בוורשה בשנת 1944.
הסופר והעיתונאי הגרמני הרמן וינקה היטיב לתאר באמצעות תחקיר מקיף, שכלל עשרות ראיונות, מפגשים ומאות רבות של מסמכים, את הדילמה המוסרית שבפניה עמד מי שהיה חסיד נלהב של היטלר וגאה בחברותו במפלגה הנאצית, ומי שמאוחר יותר היה עד לזוועות ולפשעים שביצעו בני עמו וחבריו: "ברצח ההמוני של היהודים הפסדנו את המלחמה. הבאנו על עצמנו קללת נצח, ולעולם נישא אות קלון זה. איננו ראויים לחמלה ולרחמים. כולנו שותפים לאשמה".

המפגש יתנהל בעברית ובאנגלית

באירוע יוקרנו קטעים מסרטו הדוקומנטרי של חנוך זאבי "יומנו של נאצי"

 

מועדון הקריאה האירופי בישראל כולל סדרת מפגשי קריאה של סופרים אירופאיים עכשוויים בספריית בית אריאלה בתל אביב.

ספריית בית אריאלה, שד' שאול המלך 25 ת"א