משפחת קלרפלד הייתה משפחה יהודיה מהעיר לבוב – סליה וריצ'ארד וילדיהם אווה בת ה-4 ומריאן שהיה תינוק בן שנה. לביתם נהגה להגיע מדי שבוע מוכרת פרחים בשם מריה בורדובה, מהכפר הסמוך Jaworow. בין מוכרת הפרחים החביבה לבין המשפחה נרקמו קשרי ידידות.
באפריל של שנת 1942 עם גבור הסכנה ליהודי האזור, ביקשו בני הזוג קלרפלד ממריה את הבקשה האדירה – לקחת את ילדיהם למשמרת, עד יעבור זעם. מריה נענתה לבקשתם ולקחה אליה את מריאן ואווה הקטנים וטיפלה בהם במסירות רבה. באחד מביקוריה בבית המשפחה, גילתה מריה כי הבית נשדד והתרוקן מיושביו. סליה וריצ'ארד קלרפלד נרצחו במחנה ההשמדה בלז'ץ.

מריה נותרה לבדה עם שני הילדים הקטנים ועם קשיים כלכליים גדולים ומאבק הישרדותי יומיומי. היא דאגה לכל צורכיהם ושמרה על בריאותם, כשלא אחת מגיעים אליה הגרמנים לפשיטות תכופות ומחפשים אחר יהודים.

לאחר המלחמה נדדה מריה עם הילדים עד לקרקוב והתעקשה להמשיך לשמור עליהם איתה, כשבמקביל, ניסתה לאתר קרובים ממשפחתם שהייתה בשעתו משפחה ענפה בלבוב. היא אף יצרה קשר עם נציגי הקהילה היהודית והג'וינט והילדים עברו למסגרות חינוכיות בעיר, תוך שמריה מבקרת אותם בתכיפות ומוודאת את שלומם.

באוקטובר 2006 הוחלט בארגון יד ושם להעניק למריה בורדובה ז"ל את התאר "חסידת אומות העולם" ואת האות קבלה שנה לאחר מכן, אחייניתה, בטקס בירושלים.