הצלתו של חבר ילדות

סטניסלבה קצ'מרצ'יק ויעקב רוטמן היו חברי ילדות בעיר פלוצק. הוא יהודי – היא נוצריה קתולית. לפני המלחמה עברה קצ'מרצ'יק לחיות בוורשה. לאחר הכיבוש של גרמניה הנאצית, הצטלבו שוב דרכיהם, שלה ושל יעקב רוטמן חברה הותיק. מאחר והעיר פלוצק היתה חלק מהשטחים שסופחו לגרמניה, הזמינה קצ'מרצ'יק את רוטמן לבוא ולהתגורר עמה בוורשה, עד אשר ימצא מקום מגורים משלו. רוטמן קיבל את ההצעה וכאשר הוקם הגטו בוורשה, עזרה לו קצ'מרצ'ק להשאר מחוצה לו, כשהשיגה עבורו מסמכים מזויפים על שם אחיה ותחת שם המשפחה הזהה, יכול היה להתחזות לבעלה. במספר מקרים שונים, הצילה קצ'מרצ'יק את רוטמן מידיהם של אנשי המשטרה הפולנית "הכחולה" שרדפו אחריו, זאת, לצד יהודים נוספים להם סייעה להימלט לצד הארי של העיר. ביניהם יהודייה פולנייה בשם בלה שולץ ובתה בת ה-7 אשר הגיעו אל ביתה באמצעות מכר משותף. הוא ביקש שתעניק להן מקלט זמני ואילו קצ'מרצ'יק הכניסה אותן אל ביתה וקיבלה אותן בחום למרות שהיו השתיים זרות לה לחלוטין. היא השיגה את תעודת הלידה של אחותה המנוחה מרשומות הכנסייה וכך, היו גם לפלה לשולץ ולבתה מסמכים מזוייפים וזהות בדויה שאינה יהודית. לצד זה, ארגנה עבור שולץ ובתה מקום מסתור אצל מכרה שלה.
התגלגלו הדברים כך ולאחר המלחמה נישאו סטניסלבה קצ'מרצ'יק ויעקב רוטמן, זה לזו. הם נשארו בוורשה ונולדה להם בת. הבת בוז'נה עלתה לישראל בשנת 1985 ושנתיים אחריה, עזבה גם סטניסלבה רוטמן את פולין והצטרפה אל בתה בישראל.
ב-17 ביולי, 1989 הכיר יד ושם בסטניסלבה רוטמן-קצ'מרצ'יק כחסידת אומות העולם.
בוז'נה רוטמן, בתם של בני הזוג, החלה בשנת 1995 את תפקידה בארגון יד ושם כמנהלת הדסק הפולני במחלקת חסידי אומות העולם, שם עסקה בחקר מקרי ההצלה מפולין ובהכנת המסמכים הנדרשים להכרה במצילים פולנים.

בוז'נה רוטמן נפטרה השנה. פוסט זה הוא מחווה למשפחתה