הסרט "פפושה" יוקרן ב-13 ביוני 2019 בשעה 19:00 במסגרת "הפסטיבל הצועני" בתאטרון הסימטה ת"א.

ההקרנה של פפושה, יצירתם של קשישטוף קראוזה ויואנה קוס-קראוזה, תפתח את "הפסטיבל הצועני" בתאטרון הסמטה שמתקיים בתאריכים 13-30 ביוני ומאורגן בידי מדינות הוישיגראד – V4. בהמשך להקרנת הסרט יתקיימו מופעים מוזיקליים על גג התאטרון – Gypsy on the Roof. 

פפושה היא האשה הצוענייה שהעזה למרוד במוסכמות ובמסורת ובתפקידה המסורתי של האשה בקהילה הצוענית. הסרט מבוסס על סיפורה האישי – האשה הצוענייה הראשונה שיצרה וכתבה שירים ואף פרסמה אותם. הסרט עוקב אחר חייה המרתקים מינקותה ועד בגרותה: נישואין בשידוך כילדה קטנה, חייה בקהילה הצוענית לפני ואחרי מלחה"ע ה-II, התיישבות כפויה בפולין הקומוניסטית וחיי עיר בעוני גמור.

נקודת המפנה בחייה הייתה המפגש שלה עם המשורר הפולני יז'י פיצובסקי שלמעשה, היה זה שגילה את הכישרון האדיר שלה לשירה ופרסם מיצירותיה. כשהפרדוקס שמוביל את כל זה היה, בסופו של דבר, משוררת מפורסמת שחיה בעוני ומוצאת עצמה דחויה בידי הקהילה שלה, בגלל בגידה בסודותיה.

לאורחי המכון הפולני שמורים מספר כרטיסים ללא עלות.

ניתן לבקשם ולאשר השתתפות מראש במייל – Jakubowskaz@instytutpolski.org

במסגרת המופעים המוזיקליים שיתקיימו באותו ערב, יופיע ההרכב הצ'כי JAN FEČO JAZZ QUINTET לצד הפסנתרן הצועני מירוסלב ראק מסלובקיה

לצד המופע תוצג התערוכה Black Hearts – צילומים של חברי הקהילה הצוענית ממרכז אירופה שצולמו בידי שני צלמים – Marie Zachovalová ו- Jindřich Štreit

למידע נוסף באתר תאטרון הסימטה