תערוכת קולאז'ים פרי יצירתה של המשוררת זוכת הנובל ויסלבה שימבורסקה, מוצגת ב-foyer מסקין שבתאטרון הבימה עד ה-31 בדצמבר.

הקולאז'ים אותם יצרה מגזירי עיתונים ומגזינים צבעוניים, מבטאים את המבט הסרקסטי, הביקורתי ומלא ההומור של היוצרת האדירה הזו על העולם ועל נושאים גדולים כקטנים, מיצירה ספרותית, דרך רומנטיקה ויחסים ועד לתינוקות או ראיונות עבודה.

 

ומשהו מתוך הדברים שאמר על זה פרופ' לאונרד נאוגר מאוניברסיטת שטוקהולם :

לא היה נחוץ הרבה: פיסת קרטון מלבנית קטנה – כחולה או בצבע שמנת, דבק נייר טוב, מספריים, חומרים שניתן לגזור מהם וכמובן – ויסלאבה שימבורסקה. מבין כל האלמנטים שהוזכרו לעיל, בעידן פולין הקומוניסטית – אז החלה שימבורסקה ליצור את הקולאז'ים שלה – הדבר היחיד שניתן היה לסמוך על קיומו היה שימבורסקה עצמה.

לא היו אז קרטונים קטנים, לכן מי שיכלו, הביאו לה אותם מטיוליהם מחוץ לגבולות פולין. על פי רוב הדבק לא הדביק היטב, לכן, אני מניח, הייתה לה שיטה מיוחדת לעשות זאת ואפילו אז החלקים התנתקו זה מזה מדי פעם. היא ידעה כיצד להכניע מספריים קהות: כאשר מביטים בקולאז'ים שלה, לא מורגש כל מאבק בכלי העבודה או בגוף. היא מצאה בעצמה את החומרים שמתוכם גזרה חלקים לקולאז'ים שלה: היו אלה כותרות עיתונים, כתבי עת, רפרודוקציות של צילומים או גלויות ישנות. אבל היא העניקה להם משמעות חדשה. הם אמנם שמרו על המאפיינים המקוריים שלהם, עדיין אפשר היה לזהות מה היו קודם לכן, אבל כאשר נגזרו מתוך ההקשר – הם בנו עולמות חדשים לגמרי: סוריאליסטיים במקצת, מלאי חום, הומור ותחושת חופש. בין היתר משום ששוחררו בהקנטה ממקום מוצאם ושוכתבו לתוך עולמה של שימבורסקה, לכן לא היו מחוברים עוד לעיתון, למגזין, לתצלום או לגלויה ממנה באו – הם הוצאו מתוך המשמעות שהייתה להם עד כה.

היא נהגה לשלוח אותם לחבריה, לאנשים היקרים לליבה, ואלו היו רבים כל כך עד שיצירת הקולאז'ים בוודאי העסיקה אותה שעות רבות. היא ידעה שהחברים שלה ממתינים, במיוחד בסוף דצמבר, לברכות שנה טובה כאלה בדיוק והיא כמעט אף פעם לא אכזבה אותם. היא גם זכרה אירועים מיוחדים בחייהם של כל אחד מחבריה וציינה אותם באמצעות הקולאז'ים. היא חתמה עליהם בראשי התיבות שלה, בשם פרטי ושם משפחה או רק בשמה הפרטי, עם האות "W" האופיינית שנראתה יותר כמו "V". באותיות מסודרות, קטנות אך קריאות.

הקולאז'ים הללו הם יצירות אמנות, זה ברור. הם גם סימן ההיכר של ויסלאבה שימבורסקה. עם זאת, כדאי לשים לב למשמעות החשובה ביותר שלהם: הם סימן לחברות וקריאה לחברות.