ערב מחווה למשוררים הגדולים של המאה ה-20 בפולין – ויסלבה שימבורסקה וצ'סלב מילוש זוכי פרס נובל, לצד "המאסטרים החדשים" אווה ליפסקה ואדם זגייבסקי, בני הדור החדש.

בערב שנוצר בשיתוף פעולה של המכון הפולני עם תאטרון הבימה, יקריאו שחקני הבימה משירי המשוררים שתורגמו לעברית בידי רפי וייכרט ודוד וינפלד, כשאת זה תלווה מוסיקה מקורית שנוצרה במיוחד עבור ערב זה על ידי המוסיקאית והזמרת אפרת בן-צור ואנימציה מקורית של האמן שריאל קסלסי, לצד מופעי מולטימדיה ומוסיקה של אמנים ישראלים ופולנים.

עוד ישתתפו באירוע : מנחה – אודיה קורן, עדי קיסר, יעל לבנטל, תומר שרון, אלכס קרול ואושרת אינגדשט

האירוע יתקיים ב-25 באוקטובר בשעה 20:00 בערב בתאטרון הבימה, שד' תרס"ט 2, ת"א, במסגרת פסטיבל "Once in 100" לציון 100 שנות פעילות לתאטרון הלאומי ולציון 100 שנים לזכיית פולין מחדש בעצמאותה.

אורח חשוב של האירוע יהיה מיכאו רושינק, עוזרה האישי של ויסלבה שימבורסקה לאורך שנים רבות. רושינק היה האדם איתו חלקה דיעות ותחושות, כמו גם הגורם בפניו חשפה את שיריה בטרם צאתם לאור. הוא יתארח באירוע ויספר על שימבורסקה, חייה ויצירתה. בנוסף, תוצג בערב זה תערוכת קולאז'ים פרי יצירתה של שימבורסקה, שהייתה דמות חיובית ומלאת הומור ואירוניה, המוצאים ביטוי בקולאז'ים שיצרה. אוסף הקולאז'ים, שביצירתם השתמשה במגזינים צבעוניים וחומרים עיתונאיים, יוצגו באכסדרת אולם מסקין.

האנימטור שריאל קסלסי (סוס אחד נכנס לבר, אפריקה שלי של גלעד כהנא ועוד), שהציג בפסטיבל קאן ובפסטיבלים מהחשובים בעולם, יצר אנימציה מקורית עבור כל משורר מהארבעה. יצירתו זו תוקרן ברקע ותתאר את האישיות המיוחדת ותפיסת עולמו של המשורר, הערכים המיוצגים בשירתו, את הדיאלוג שלו עם החברה והעולם, מה הטריד אותו וכיוב'. השפה הוויזואלית אותה יצר קסלסי במיוחד עבור ערב זה, תנסה להציג ביטוי נוסף של היצירה האמנותית של המשוררים.

את הערב תלווה מוסיקה מקורית המבוססת על שיריה של שימבורסקה שהולחנו בידי אפרת בן-צור במיוחד עבור ערב זה.

 

רקע נוסף על הארבעה :

לא רבים יודעים, אבל ארבעת היוצרים האגדיים – שימבורסקה, מילוש, ליפסקה וזגייבסקי – היו גם קשורים זה לזה בחייהם הפרטיים וניהלו קשרי ידידות רבי שנים. ויסלבה שימבורסקה ואווה ליפסקה חלקו את אותו בניין בקרקוב כששימבורסקה שימשה כ"מנטורית" של ליפסקה, הצעירה ממנה. אדם זגייבסקי הוא אמן שהותיר על שימבורסקה רושם עמוק עם יצירתו המקורית והבועטת, מה שהוביל לקשר אישי ומקצועי בין השניים. החברות והיחסים האישיים בין ארבעת הווירטואוזים, היא הבסיס לשמו של הערב – "שימבורסקה וחברים".

 

למידע נוסף ולרכישת כרטיסים באתר הבימה

קוד הנחה לידידי המכון הפולני – 9891

 

צילום שימבורסקה: Michal Rusinek
צילום מילוש : C.Bastian/Caro/BE&W
צילום ליפסקה : K.Dubiel
צילום זגייבסקי :Michal Sosna