הרצאה בשם "השורשים הפולנים של ישראל" תתקיים בשני מועדים : ב-7 ביוני בסמינר שיין בפתח תקוה בשעה 18:00 בערב (באנגלית) וב-8 ביוני במכון הפולני בת"א בשעה 11:00 (בפולנית). ההרצאה מפיו של פרופ' ווקאש תומאש סרוקה מנהל המכון להיסטוריה ולימודי ארכיון של האוניברסיטה לחינוך בקראקוב, אשר פרסם ספר בשם הנ"ל, תתמקד במורשתם של הארגונים הציוניים שצמחו בפולין. מטרתה להציג את תרומתם האדירה של יהודי פולין לבנייתה של מדינת ישראל והעשייה התרבותית שלהם. יינתן דגש לעיתונות בעברית ולחינוך בפולין כמו גם להתפתחות של הספורט היהודי ודמויות משמעותיות בחיי התרבות בישראל, שמקורן בפולין.

פרופ' סרוקה הנו חוקר המתמחה בהיסטוריה ותרבות יהודית במאה ה-19 והמאה ה-20 ובהיסטוריה של ישראל. הוא מכותביהם ועורכיהם של הספרים "השורשים הפולנים של ישראל", שיתוף הפעולה הפולני-ישראלי – מציונות לישראל וכן, מכותביו של ספר הלימודים האקדמיים הראשון שהתמקד במערכת הדמוקרטית הישראלית.

בתום הרצאתו של פרופ' סרוקה ב-7 יוני, תתקיים הרצאה נוספת של ד"ר אגניישקה יגודז'ינסקה (בעברית) על זכרונות יהודי פולין במאות 17-20 כפי שנכתבו ביידיש, עברית, פולנית, גרמנית ורוסית ועל חשיבותם כמקור היסטורי ואתנוגרפי לחקר תולדות עם ישראל וההיסטוריה הפולנית.

הכניסה חופשית בהרשמה מראש :

7 ביוני (עבור 2 ההרצאות) – הרשמה מראש במייל – polish.institute@gmail.com

8 ביוני – הרשמה מראש במייל – telaviv.librarian@instytutpolski.org