בשעת בוקר מוקדמת ב-10 באפריל 2010 התרסק מטוס מסוג טופולוב TU-154M בסמוך לעיר סמולנסק, כשבתוכו הנשיא הפולני לך קצ'ינסקי ואשתו מריה. כל 96 הנוסעים שבו נהרגו – בכירים בממשל הפולני, קציני צבא וצוות המטוס. מטרתה של המשלחת המכובדת הייתה לטוס לקאטין לציון 70 שנה לטבח יער קאטין שהתחולל במקום.

בתאונה נהרגו הנשיא ואשתו, הנשיא היוצא של פולין, רשארד קצ'ורובסקי, סגן יו"ר הסנאט, קבוצה של חברי פרלמנט פולנים, קצינים מכל זרועות הצבא הפולני, צוות בית הנשיא, ראשי מוסדות ממשלתיים, אנשי דת, נציגים של משרדי הממשלה, נציגי ארגונים חברתיים ואחרים. המשלחת הייתה בדרכה לחלוק כבוד ל-22,000 קצינים פולנים, שבויי מלחמה, אשר נרצחו באביב של שנת 1940 בידי ה-NKVD הסובייטי, לימים ה KGB.

"העתיד חייב להיבנות על אמת ולכן, האמת אודות קאטין היא כה חשובה מכיוון שהיא נושאת איתה צדק ואת היכולת לרפא את הכאב" אלה היו חלק מהמילים בנאומו של הנשיא לך קצ'ינסקי, נאום אותו לא נשא מעולם.

96 קרבנות אסון ההתרסקות כללו גם מכובדים מקרב שירות החוץ הפולני : אנדז'יי קרמר סגן שר החוץ האחראי על חקיקה, חוזים ועניינים קונסולאריים, מריוש הנג'ליק איש משרד החוץ למשך שנים ארוכות, סטאניסלב ירזי קומורובסקי שהיה סגן השר לביטחון לאומי אשר שימש בעבר כסגן שר החוץ, כמו גם מריוש קזאנה שהיה בכיר בשירות הדיפלומטי.

האירוע הנורא של ה-10 באפריל היכה בהלם את מיליוני בני העם הפולני, בפולין ומחוצה לה. פולין עדיין ממתינה כי רשויות מדינות חבר העמים ישיבו אליה את שרידי המטוס הממשלתי ובתוכו הקופסה השחורה שאולי תצליח לשפוך אור על נסיבותיו של האירוע הטראגי.