6,620 פולניות ופולנים הוכרו עד היום כ"חסידי אומות העולם" בידי ארגון יד ושם. אלה היו אזרחים פולנים שבחרו שלא להישאר אדישים לנוכח הזוועות שחוללו הנאצים ולא הפקירו את היהודים – השכן, החבר, הקולגה – שחיו בסמוך אליהם, למרות סכנת החיים המיידית. אלה גם היו אזרחיות ואזרחים פולנים שנרצחו בידי הגרמנים הנאצים בגלל בחירה זו שלהם.

סיפורה של אירנה סנדלר הוא הראשון מבין סדרה של סיפורים של "חסידי אומות עולם", אותם נביא כאן אחת לחודש, מהיום, יום השואה הבינלאומי. לכבודם של אלה שקשרו את גורלם לנצח בגורלם של הרדופים על לא עוול בכפם.

אירנה סנדלר הייתה אחות ועו"סית פולניה שהתנגדה לנאצים, הייתה חברת מחתרת, הוכרה כחסידת אומות העולם וזכתה לאזרחות של כבוד ממדינת ישראל בזכות פעולותיה להצלת ילדים יהודים. בראשית המלחמה השתתפה בפעולות חלוקת מזון ליהודים, דאגה ליתומים ולסיוע כספי לאנשים שרכושם הוחרם בידי הגרמנים הנאצים. ב-1942 בעודה עובדת כמנהלת במחלקת הסעד בוארשה, הצטרפה לז'יגוטה – ארגון סיוע ליהודים מטעם הממשלה הפולנית הגולה בלונדון – שם התרכזה בהצלת ילדים יהודים. אירנה סנדלר סיכנה את חייה בפעולות חילוץ, עסקה בזיוןף מסמכים שהעניקו לילדים שמות נוצריים, נכנסה לגטו בעילה של טיפול בחולים (תוך הפחדת הנאצים ממחלות מדבקות) והבריחה לשם כסף, מזון, תרופות ובגדים. בהמשך, היא הבריחה ילדים מהגטו לתוך מנזרים או אל משפחות נוצריות וכך הצילה 2,500 מילדי גטו וארשה.

באוקטובר 1943 נאסרה ע"י הגסטאפו, עונתה בכדי שתמסור שמות של אלה שהצילה אך לא נשברה. נגזר עליה עונש מוות, אך היא הוברחה משם ועברה לחיות במחתרת.
ב-1965 הוענק לה תואר חסידת אומות עולם ע"י ארגון יד ושם וב-1991 זכתה בתואר אזרחית כבוד של מדינת ישראל.
סנדלר נפטרה בפולין במאי 2008. ב-2009 יצא סרט בשם "הלב האמיץ של אירנה סנדלר" המגולל את סיפור חייה.
בימים אלה ממש הכריז הפרלמנט הפולני על שנת 2018 כ"שנת אירנה סנדלר".

 

צילום : מריוס קוביק