ב-5 בדצמבר תיפתח בקרית-מוצקין תערוכה המציגה את סיפוריהם המרגשים של 15 ילדים יהודים שניצלו בתקופת השואה בזכות משפחות פולניות שאימצו אותן.

התערוכה תוצג בספריה העירונית קרית מוצקין, רח' דקר 5 

קבוצת ילדים קטנה זו, מתוך כ-5,000 ילדים יהודים שניצלו בשואה, הנה שריד של מיליון ילדים יהודים שחיו באזור באותם ימים ורובם הגדול נרצחו בשואה.

אותם פולנים שטיפלו בילדים, הפכו לעתים להוריהם. בדרך כלל, הסתירו את האימוץ, חלקם סיפרו את האמת רק על ערש דווי, אחרים לקחו את הסוד לקברם. גיבורי התערוכה הזו הם ילדים שגדלו בבתים שהיו שלהם, אף שהיו זרים, נאלצו להתמודד עם תולדותיהם וליצור זהות המחברת בין המשפחה שאיבדו לבין המשפחה בה זכו. חלק מהילדים הללו עסקו במשך שנים רבות בחיפוש אחר
קרוביהם היהודים. הם חיפשו שמות, תאריכי לידה… אלה שלא הצליחו, עדיין מקווים למצוא. התערוכה מספרת על חמישה עשר ילדים שנולדו בין השנים -1942 1939 ששרדו הודות לאהבה חסרת הגבולות של הוריהם הביולוגיים, האהבה שגרמה להורים למסור אותם לידי זרים והודות לגבורתם של הזרים הללו, שהכירו בהם כבניהם ובנותיהם שלהם.

התערוכה בשיתוף הסתדרות המורים בישראל ואגודת "ילדי השואה" בפולין, אותה הקימו, לצד אחרים, אלה שסיפור הישרדותם מוצג בתערוכה.

שעות הפתיחה של התערוכה: 

ימים א', ג, ד', ה' – בשעות 09:00 – 14:00 ; 16:00 – 19:00 

ימי ב' – 09:00 – 14:00

 

התערוכה תלווה באירוע נוסף, שיוקדש לדוברי הפולנית – מפגש עם 2 נציגות הפעילות באגודת "ילדי השואה" ושסיפוריהן נכללים בתערוכה: אלז'בייטה פיצובסקה ויואנה סובולבסקה-פיז.

המפגש יתנהל בפולנית. 

במפגש  שיתקיים ביום שלישי 3.12 בשעה 19:00 בספריית המכון הפולני, יספרו האורחות את סיפור הישרדותן המופלא, על אגודת ילדי השואה שהקימו בפולין ולצד זה, יוקרן סרט העוסק בסיפור התערוכה.

ההשתתפות ללא עלות. מותנית בהרשמה מראש במייל: polish.institute@gmail.com