בימים אלה מתקיים בפולין אחד מאירועי התרבות החשובים באזור – הפסטיבל היהודי בקרקוב JCF המציין את שנתו ה-31 יתקיים השנה בעיר בין 21 ביוני ל-30 ביוני 2019.

הפסטיבל התחיל את דרכו במאי 1988 כשיוזמו, יאנוש מאקוש, שעדיין משמש כמנהל הפסטיבל ואומר: במהלך 30 השנה הללו עשחינו דרך סימבולית משמעותית מהשטעטל לציון. הנושא של הפסטיבל השנה יהיה – כדור הארץ – Earth

ה-JCG הנו אחד הפסטיבלים היהודיים הגדולים והותיקים בעולם. הוא מציג תרבות יהודית עכשווית מישראל ומהתפוצות, מתקיים בחללים יפהפיים ברחבי קז'ימייז', הרובע היהודי של קרקוב. הוא הפך לאחד האירועים התרבותיים החשובים של העיר ואחד המוכרים ביותר בפולין ובעולם. מדי שנה, מבקרים בפסטיבל למעלה מ-30 אלף איש לחוות את המגוון והיופי שבתרבות היהודית. הפסטיבל שנפתח מדי שנה בסוף יוני או בתחילת יולי נמשך לאורך 9 ימים, מיום שבת ליום ראשון. לאורכם, מתקיימים קונצרטים, תערוכות, מחזות, הרצאות, סדנאות, סיורים ועוד, כשהחשובים שבהם: קונצרט הפתיחה של הפסטיבל וקונצרט הסיום שלו, שניהם מתקיימים באויר הפתוח ברחוב סרוקה המרכזי.

הסדנאות המתקיימות לאורך הפסטיבל מספקות הזדמנות ללמוד על המטבח היהודי הטיפוסי, הריקוד, המוסיקה, הקליגרפיה ואספקטים נוספים של התרבות היהודית, כמו גם על נושא השואה הנלמד בהרצאות השונות. תכנית הפסטיבל כוללת סיורים לבתי כנסת ולבתי קברות של קז'ימייז' ולאזור הגטו של קרקוב באזור פודגוז'ה.

הפסטיבל היהודי יוצר חיבור בין אלמנטים שונים של התרבות היהודית מרחבי העולם – הרכבים מוסיקליים, סולנים, מקהלות, נגני ג'אז ומדריכי מחול. הפסטיבל מקדם מגוון שלם של סגנונות מוסיקה יהודית: שירת בתי כנסת ותפילה, מוסיקה חסידית, מוסיקה קלאסית, פולקלור יהודי ומוסיקת כלייזמרים. עבור תושבי פולין ותושבי האזור בפרט, קיומו של הפסטיבל הנו מחווה לקהילה היהודית שחיה בעבר בפולין.

 

למידע נוסף באתר הפסטיבל