היום, ה-25 במאי, הוא יום השנה ה-70 למותו של קפטן ויטולד פילצקי 

לפני 70 שנה נרצח ויטולד פילצקי בבית הכלא בורשה. פילצקי היה קצין פולני, חבר במחתרת הפולנית, היחיד שהתנדב להיכלא במחנה הריכוז אושוויץ והיה יוצרם של מה שכונה לימים "דוחות פילצקי".

ויטולד פילצקי שירת ב"ארמיה קראיובה" ולקח חלק במרד ורשה. אחרי מלחמת העולם הוא המשיך לפעול למען תקומתה של פולין חופשית- בשנת 1947 הוא נעצר ועונה בבית המעצר בידי השלטונות הסובייטים וקצת לאחר מכן נידון למוות והוצא להורג במאי 1948. אחרי שפולין זכתה שוב בעצמאותה, שמו טוהר בידי בית המשפט העליון בהחלטה משנת 1990, אז הוענקה לו דרגת קולונל ולצדה, הוענק לו העיטור הפולני הגבוה של "מסדר העיט הלבן". ההיסטוריון הבריטי פרופ' מייקל פוט הגדיר את פילצקי כאחד מ-6 האנשים שגילו את הרמה הגבוהה ביותר של אומץ לב במהלך מלחמת העולם ה-II.

ויטולד פילצקי הציג בפני השלטונות הפולנים שהתנהלו אז במחתרת, את הרעיון לחדור אל תוך מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו. משימתו של פילצקי הייתה לאסוף מידע אודות התנאים השוררים במחנה ולהביאם לידיעת העולם שמחוצה לו. בזמן שהותו בתוך אושוויץ-בירקנאו, הוא גם הקים את ההתארגנות הצבאית לקראת המרד במטרה לשחרר את המחנה. לאחר שנמלט מאושוויץ, הוא יצר דוחות ותיעוד של פשעי הגרמנים הנאצים להם היה עד. הדוחות הללו עברו לידיהן של בנות הברית, במהלך פעילותו של יאן קרסקי שהיוותה את העדות הראשונה לשואה ברחבי העולם.

"מה מסוגלת לומר היום האנושות, אותה אנושות שמבקשת להציג קידמה בתחומים של תרבות והגיעה אל המאה ה-20 עם הישגים גבוהים ביחס לכל תקופה אחרת בעבר? האם אנחנו, אנשי המאה ה-20, יכולים להישיר מבט בפניהם של אלו שאינם חיים עוד ולבסס את הטענה אודות העליונות שלנו, כאשר בימינו אנו ממש, המסה החמושה מחרבת ומחסלת לא את הצבא העוין אלא אומות שלמות, חברות שניצבות מחוסרות הגנה. האם אנחנו יכולים לטעון לאותם הישגים?" טען פילצקי בדוח משנת 1945 בו תאר את הימים שהעביר במחנה הריכוז אושוויץ-בירקנאו.

מייקל שודריך, הרב הראשי של פולין, תאר את פועלו ההירואי של ויטולד פילצקי במילים : "זו היא דוגמה לטוב בלתי ניתן לתיאור בימים של רוע בלתי ניתן לתיאור. ישנן יותר ויותר עדויות לפעולות בהן סייעו פולנים ליהודים לאורך תקופת השואה ואף שילמו על כך בחייהם. אנחנו חייבים לזכור את סיפורו של ויטולד פילצקי, בימיניו אנו, בכל מקום בו מתרחש רוע".