"יום אחד גם לך אקנה פרחים…"

לאופולד סוחה חי בשכונה עניה של העיר לבוב ועבד כפועל בתחזוקת מערכת הביוב במחלקת התברואה של העירייה. עם כיבוש העיר בידי הגרמנים, סוחה, כמו יתר תושבי העיר, נחשף לזוועות שביצעו הגרמנים ביהודים. הוא התיידד עם יהודים שנכלאו בגטו ובשלב מסוים חש שאין דרך להישאר אדיש לגורלם וגמלה בלבו החלטה לנסות ולהציל יהודים. הוא חבר אל שצ'פק וורובלבסקי שעבד לצדו בניקוי תעלות הביוב ושיתף אותו בתכניתו. בליל האקציה של חיסול הגטו ושליחת תושביו אל המוות, במאי 1943, הבחין בקבוצת יהודים שמנסה לפלס דרכה בתעלה המלאה במים. הוא הצליח למנוע מהם לצאת לעבר שפך הנהר, שם התקבצו חיילי גסטאפו. סוחה הציע להם להישאר בתעלת הביוב, על מנת שיוכל לעזור להם.

תעלת הביוב הפכה למקום המסתור של קבוצת היהודים למשך למעלה משנה. סוחה ואשתו, יחד עם משפחתו של סטפן וורובלבסקי, סיפקו את כל צורכיהם מאותו יום ועד לסוף המלחמה. התקופה האיומה זימנה למתחבאים, כמו גם למסתיריהם, אתגרים אדירים. בין קבוצת היהודים הייתה אשה בשם גניה וויינברג שהייתה בשלבים מתקדמים של הריון. כשתנאי המסתור גרמו לתינוק שנולד לה למות, יחד עם סבתה הקשישה, נאלצו המסתירים להוציאם לקבורה.

במשך 13 חודשים הסתתרה קבוצת היהודים בביוב כששתי המשפחות, סוחה וורובלבסקי, מספקות להם מזון ואפילו ציוד לחגוג את החגים היהודים, ספרי ילדים ועיתונים. לאורך התקופה, גייסה החבורה כוחות כדי לשמור על שפיות הדעת, להעסיק את הילדים הקטנים ולשרוד, תוך האזנה מתמדת להתרחשויות שעל פני הקרקע. חלק מהמתחבאים היו בני משפחת צ'רובסקי, זוג הורים וילדיהם בני ה-7 וה-4. בעדותה ביד ושם סיפרה פאולינה צ'רובסקי כי בבוקר יום ראשון אחד האזינו, היא ובתה בת ה-7, לשיחה מקרית בין אם ובתה שהיו בדרכן לכנסיה וקנו פרחים. הילדה בת ה-7 נעצבה לפתע, ואמה, עשתה את הדבר היחיד שהיה בידה, חיבקה אותה והבטיחה : "יום אחד קרוב, נהיה חופשיות וגם לך אקנה פרחים".

ב-27 ביולי 1944, ביום בו הגרמנים הובסו בסטלינגראד, לבוב שוחררה. רק 10 מתוך הקבוצה של 21 היהודים שהסתתרו בתעלות הביוב – שרדו : חלינה ציפורה ווינד, משפחת צ'רובסקי ומשפחת מרגוליס. העשרה הללו היו חלק מקבוצה של פחות מאלף יהודי העיר לבוב ששרדו את השואה. חלינה ווינד שהייתה הניצולה היחידה ממשפחתה, היגרה לארה"ב ונישאה שם לג'ורג' פרסטון, ניצול אושוויץ-בירקנאו ונשארה בקשר רצוף עם מציליה עד ליום מותה. ירזי ופאולינה צ'ירובסקי עלו בשנת 1957 לישראל. פאבל צ'ירובסקי שהיה רק בן 4 במיסתור בביוב, נהרג במהלך שירותו הצבאי בשנת 1978. ב-23 במאי 1978 הוכרו לאופולד ומגדלנה סוחה ע"י ארגון יד ושם כחסידי אומות העולם. בשנת 1981 זכו גם סטפן וורובלבסקי ואשתו בתואר החשוב.

בשנת 2011 הפך סיפור ההצלה של לאופולד סוחה לסרט בשם“In Darkness”  בבימויה של אגניישקה הולנד מפולין, על פי תסריט של דייויד פ. שמון. הסרט היה מועמד לסרט הזר הטוב ביותר בטקס פרסי האקדמיה ה-84