היום הוא יום השנה ה-227 לחוקה הפולנית – ה- 3 במאי

החוקה של 3 במאי שנוצרה בפולין בשנת 1791, הייתה ככל הנראה החוקה הרשמית והמודרנית השנייה בעולם. המקור שלה נכתב בידי המלך סטניסלב אוגוסט ה-II, מפקד הצבא הליטאי איגנצי פוטוצקי והכומר הפילוסוף הוגו קוונטיי. החוקה קבלה את ההשראה עבורה מהלך הרוח החברתי-פוליטי של תנועת ההשכלה באירופה באותן שנים וכן, מהחוקה האמריקאית שנוצרה כמה שנים קודם, ב-1787. המחוקקים בפולין הסיקו כי בשלה השעה בה במקום לשמור על האינטרסים של המיעוט, הממשל חייב לשים את העם לנגד עיניו ולפני הכל.

החוקה הורכבה מ-11 חלקים כשהראשון מביניהם התייחס לדומיננטיות של הנצרות הקתולית תוך הבטחת חופש הדת של שאר הדתות. החלק החמישי עסק בחלוקת הכוח בין הזרועות השונות – המחוקקות, השופטות והמבצעות.

החוקה ביטלה את מנגנון ה"ליברום וטו" שפעל בפולין קודם לה, אשר איפשר לכל חבר פרלמנט להטיל וטו על כל חוק והחלטה. מאותו שלב, נקבע כי כל ההחלטות יתקבלו בהצבעה של רוב. באותו אופן, הוגבל גם כוחו של המלך ומאותו שלב, הוא לא יכול היה יותר לאשר חוקים במדינה. במקום זה, הוקם גוף משפטי שכלל גורמים שונים מתוך הממשל, הצבא, המשטרה וכיוב'. כמו כן, הוחלט במסגרת החוקה כי תתקיים ישיבת פרלמנט מיוחדת שתתכנס אחת ל- 25 שנים במטרה לבחון ולשנות את החוקה ואת התוכן שלה. לצד כל זה, הוקם במסגרת החוקה הצבא הלאומי של פולין. חידוש נוסף שצמח עם החוקה החדשה היה הגנה ממנה נהנתה מעתה השכבה החקלאית והכפרית בפולין.

יוליאן אורסין ניימצביץ', אחד מהמעורבים בתהליך כתיבת החוקה, תיאר את המשמעות המיוחדת של יום יציאתה לאור : "כמה מעטים הם הימים בהיסטוריה של אומה בהם אלפים רבים של אנשים חשים התעלות רוחנית של ממש. כזה היה ה-3 במאי, כולם יכלו לראות בעיני רוחם כיצד התפזרו ענני הגשם ששטו מעלינו לאורך זמן כה רב וכיצד עולה שחר חדש מעל עתידנו".

החוקה של ה-3 במאי משקפת ומבטאת את הלך הרוח הלאומי פולני לאורך 123 שנים תחת שלטון זר. אותו הלך רוח בא לידי ביטוי גם בתקופה המאוחרת יותר של השנים הארוכות תחת הדיכוי של המשטר הקומוניסטי. לפי סקרי דעת קהל עכשוויים, הפולנים עדיין מחשיבים את ה-3 במאי כאחד האירועים המשמעותיים בהיסטוריה של פולין.