"זו הייתה שאלה של מצפון. לא יכולתי לנהוג אחרת. זו הייתה הדרך הפרטית שלי להילחם במצב", אלה מילותיה של מריה וינציקה מ-ורשה שהייתה בתו של אייל ההון אנטוני ירושביץ'. האדם הראשון אותו החביאה בביתה במהלך ימי מלחה"ע ה-II היה המורה הידוע למתימטיקה, הפרופ' היהודי זיגמונט שבינסקי. היה נהגה לאתר עבורו שלל מקומות מסתור ולהעביר אותו מאחד לשני לאורך ימי המלחמה, בנסיעות בהן נקלעו השניים לשלל תקריות מאיימות ומסוכנות. למרבה הצער, נרצח פרופ' שבינסקי בסופו של דבר, בשעה שהסתתר במנזר באזור Wola.
בהמשך, אספה מריה אל ביתה ילדים יהודים בעזרתה של המטפלת של ילדיה עצמה. היא טיפלה בילדים חולים ומשוטטים, חבשה ילדים פצועים, כיבסה את בגדיהם, לימדה חלק מהם פולנית ואירגנה עבורם טיפול רפואי בביתה. בין לבין, היא נכנסה שוב ושוב לגטו כדי להבריח לתוכו מזון, בעודה משתמשת בהריון שלה לשם הסוואתו.
שנים לאחר המלחמה, נאלץ בנה יעקוב לשכנע את אמו לקבל את אות "חסידת אומות העולם". בראיון עיתונאי באפריל 2014 אמר : "כולנו נולדים שווים, כולל הפוטנציאל לחוסר סובלנות הקיים בכולנו ומתעצם בגלל טיפשותם של המבוגרים. חינוך וחתירה מתמדת לשיפור עצמי, הם אלה שיכולים לרפא את זה. זה היה הרעיון שהנחה אותי במשך שנים רבות וזו גם הסיבה בגללה שאפתי כי אמי תקבל את אות חסידת אומות העולם. היא לעולם לא הייתה עושה זאת עבור עצמה".
בפברואר 2013 העניק יד ושם את התואר "חסידת אומות העולם" למריה ויניצקה

לקוח מתוך אתר מוזיאון Polin להיסטוריית יהודי פולין
https://sprawiedliwi.org.pl/en/stories-of-rescue/i-wanted-show-my-solidarity-it-was-question-my-conscience-i-could-not-have-acted-differently-story