המכון הפולני בישראל

המכון הפולני החל את פועלו בישראל ביוני 2000. הייתה זו משימתו הראשונה מסוגה של משרד החוץ הפולני מחוץ ליבשת אירופה, עוד לפני הקמת המכון הפולני בניו-יורק.

בספטמבר 2012 עבר המכון למשכנו החדש בבית פסגות, רח' רוטשילד 3 בתל אביב.

המכון הפולני שם לו למטרה לקדם ולהפיץ את התרבות הפולנית בישראל. חילופי התרבות, המדע והאמנות של פולין עם ישראל. באמצעות שיח בין-תרבותי, אנו מקווים להתגבר על דעות קדומות, להלחם בסטריאוטיפים ולקרב בין שתי החברות. שנת פולין בישראל, יוזמה לה היינו שותפים, הביאה לישראל מאות אירועים מפולין וחשפה עשרות אלפי ישראלים לתרבות מפולין.

במסגרת פעילותו מקיים המכון אירועים מגוונים בכל תחומי האמנויות, תוך שיתוף פעולה עם מוסדות התרבות המובילים בישראל ועם פסטיבלי תרבות קטנים כגדולים. אנו מכוונים אתת פעילותינו בראש ובראשונה לילידי הארץ, בפניהם אנו מציגים את פולין הלא מוכרת – מדינה המתפתחת בקצב מסחרר עם תרבות עשירה וייחודית הנוצרת בידי אמנים מהמצליחים באירופה. יחד עם זאת, איננו שוכחים את אותם הישראלים ששורשיהם נעוצים בפולין. לטובתם, אנו מפעילים ספרייה הכוללת למעלה מ-6000 כותרים החל מקלאסיקה פולנית וכלה בשירה מודרנית ופרוזה. אלו שאינם קוראים פולנית יכולים למצוא מבחר אלבומי אמנות ותיירות, וספרות פולנית מתורגמת לאנגלית ולעברית.

ייחודינו, בשונה ממכוני תרבות אחרים, הוא בהקמת מחלקה חינוכית ענפה העוסקת במספר תחומים רב, ובמיוחד בתכנית השתלמויות עבור מורים ומדריכים שמלווים את משלחות הנוער לפולין. כמו כן מארגנת המחלקה החינוכית כנסים, סמינרים וסיורים מקצועיים בפולין. תכניות המחלקה החינוכית נבנות ברגישות ומתוך ההכרה בהקשר המיוחד של "פולין" בישראל – הטרגדיה הגדולה ביותר של העם היהודי קרתה על אדמת פולין. יותר מ-20,000 צעירים ישראלים מבקרים בפולין מידי שנה, אך לצערנו רק במקומות הקשורים לשואה. צעירים אלה מחמיצים הזדמנות לפגוש אנשים מתרבות שונה. אנו מקווים שהודות לפעילותינו החינוכית, יוכלו הצעירים הישראלים להיחשף להיסטוריה בת 1000 שנים של חיים פולנים-יהודים משותפים על אדמת פולין. מטרתנו להפגיש בין נוער ישראלי לנוער פולני בכדי ליצור דיאלוג בונה ואופטימי שיתרכז לא רק בעבר המשותף אלא גם בהווה ובעתיד.

 אנשי הצוות
יואנה הופמן מנהלת joanna.hofman@instytutpolski.org  
  קטז'ינה גרז'בסקה   סגנית מנהלת  katarzyna.dzierzawska@msz.gov.pl
  יסמין הראל   תוכניות תרבות Yasmin.harel@instytutpolski.org
  טדאוש וולנסקי   תוכניות תרבות tadeusz.wolenski@instytutpolski.org
  אסף סהר   תוכניות חינוך assaf.sahar@instytutpolski.org
  הילה אפרתי    מנהלת תקשורת hila.efraty@instytutpolski.org
  יוליה מצקייביץ' - סבן   מנהלת משרד telaviv@instytutpolski.org
  אגתה קריזבסקי   ספריה ומידע תיירותי telaviv.librarian@instytutpolski.org
  יאצק סביצקי    אחזקה ותיאום טכני  telaviv.logistics@instytutpolski.org